Jump to content

Společenství vlastníků Tršnice 23


Vítejte na stránce Domovní řád


Domovní řád

Úvodní ustanovení

Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání bytů, společných částí domu a pozemků spravovaných Společenstvím vlastníků Tršnice 23 (dále jen „Společenství“). Základní úprava vzájemných práv a povinností mezi Společenstvím a jeho členem-vlastníkem je v této oblasti stanovena zákonem o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb. a Stanovami Společenství.

Ustanovení tohoto domovního řádu jsou závazná pro vlastníky bytových jednotek i pro všechny uživatele těchto bytů včetně jejich hostů (dále jen „uživatel“).


Základní pojmy

Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení.

Příslušenství bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. předsíň, koupelna, komora a.p.)

Příslušenství bytu umístěné mimo byt jsou zde sklepní místnosti či komory.

Společnými částmi budovy jsou: základy včetně izolací, obvodové a nosné svislé a vodorovné konstrukce, svislé konstrukce (příčky) mezi byty, vnější omítky, vnitřní omítky společných prostor, střecha, komínová tělesa včetně průduchů a vložkování, okapové svody, klempířské prvky, schodiště, chodby, vchodové domovní dveře a dveře do společných částí včetně zárubní (nikoli však vchodové dveře se zárubněmi do jednotlivých jednotek či přidělených sklepů), okna u společných částí (nikoli však sklepní okénka jednotlivých sklepů), hlavní rozvody vody včetně bytového vodoměru na chodbě, stoupačky kanalizace, elektroinstalace od přívodu do domu po elektroměry jednotlivých bytových jednotek, elektroinstalace osvětlení společných prostor a sklepa, hromosvody a půdní prostor. Mezi společné části domu patří i oplocení nádvoří parcely st.č.38 a p.p.č.52/2 vše v k.ú.Tršnice

Všechny tyto společné části mají právo užívat a povinnost podílet se na jejich opravách a údržbě všichni spoluvlastníci z titulu svého spoluvlastnického práva.


Užívání bytů a společných prostor

1.Vlastník je povinen udržovat svůj byt na svůj náklad ve stavu způsobilém k řádnému užívání, a provádět včas potřebnou údržbu a opravy tak, aby nerušil, neomezoval ani neohrožoval ostatní uživatele bytů v jejich užívacích právech a oprávněných zájmech.

2.Vlastník bytu, který hodlá svůj byt pronajmout anebo přenechat do užívání třetí osobě, před uzavřením smluvního vztahu (nájem, užívání, apod.) projedná tento svůj záměr s výborem Společenství a se správcem, zejména pak ve věci finanční úhrady případných dluhů na nájemném nebo fondu oprav. Současně bude projednána nová kalkulace záloh v závislosti na novém počtu osob byt užívajících. Pokud vlastník bytu svůj záměr s výborem neprojedná, je výbor oprávněn kalkulovat úhradu společných nákladů podle svého vlastního zjištění.

3.Vlastník bytu, který poskytne byt k užívání třetí osobě je odpovědný za to, že tyto osoby dodržují Stanovy společenství a domovní řád v rozsahu závazném pro uživatele. Pokud by osoby, užívající byt nerespektovaly zásady stanovené Stanovami společenství a tímto domovním řádem, anebo obecně platné zásady normálního občanského soužití, vyzve výbor Společenství vlastníka k zajištění žádoucího stavu a k zajištění plnění práv ostatních vlastníků.

4. Vlastník / uživatel bytu je povinen nahradit škody, které na jiných bytech nebo společných částech nebo v na zařízení domu způsobil on nebo jeho spolubydlící či hosté. Náhradou škody se rozumí buď uvedenído původního stavu nebo náhrada v penězích.

5. Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních vlastníků/uživatelů v domě. Odkládání jakýchkoliv předmětů nepatřících k vybavení domu není ve společných prostorách dovoleno, pokud není od Společenství vydán souhlas s využitím přesně určeného místa pro jednoho nebo několik uživatelů.

Zejména je nutno:

ponechat přístupný hlavní uzávěr vody vč. vodoměru i uzávěry vody a vodoměry k jednotlivým bytům, aby věci uložené ve sklepě či na půdě nebyly zdrojem šíření hmyzu a hlodavců, zápachu a.p., pro stavbu a instalaci venkovních antén a jejich svodů předat výboru Společenství písemnou žádost s náčrtkem technického řešení vč. upevnění a uzemnění. Souhlas bude po konzultaci s technikem správce vydán písemně s případným technickým doplněním.

6. V případě havárie se škodou nebo hrozící škodou na společných částech domu nebo na majetku třetí osoby anebo při ohrožení života a zdraví osob bude zajištěno zpřístupnění bytu za součinnosti Policie ČR i bez souhlasu vlastníka/uživatele bytu. O takovém zásahu vyrozumí výbor vlastníka / uživatele neprodleně.

V zájmu předcházení násilného otevření bytu (sklepa) z důvodu havárie a.p., oznámí vlastník/uživatel výboru Společenství telefonní kontakt na uživatele případně na osobu zplnomocněnou ke zpřístupnění bytu.

7.   PŘIDĚLENÍ A UŽÍVÁNÍ POZEMKU p.č. 52/2

Nákres přídělu pozemků je uveden jen v tištěné podobě Domovního řádu, který obdržel každý vlastník.

Vyznačené pozemky jsou využívány pro rekreační účely a pro pěstování zeleniny a drobného ovoce. Uživatel je povinen udržovat přidělené pozemky v agrotechnicky přijatelném stavu, tzn. zamezovat růstu a šíření plevelů a živočišných škůdců (pletí, včasné sekání trávy ap).


4. Požární bezpečnost

Z důvodu požární bezpečnosti je nutno dodržovat následující zásady:

Zákaz kouření a manipulaci s otevřeným ohněm na půdě a na chodbě schodiště.

Každý si musí počínat tak, aby při provozu komína a kouřovodu (spalinové cesty) a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru. /§1(1) 91/2010 Sb./

Každý vlastník odpovídá za provedení čištění, kontrolu či revizi spalinové cesty a vlastních spotřebičů (elektrických, plynových, na pevná paliva) v rozsahu a ve lhůtách stanovených Nařízením vlády č. 91/2010 Sb. o požární bezpečnosti, příp. jiným zvláštním právním předpisem. Vlastník odpovídá i za odstranění zjištěných závad.

Provedení čištění, kontroly či revize spalinové cesty a spotřebiče zaznamená ten kdo je provedl do požární knihy, která je uložena u předsedy společenství vlastníků.

(3 x ročně musí být provedeno čištění spalinové cesty – může být provedeno svépomocí, avšak 1 x ročně musí být kontrola spalinové cesty provedena odborně způsobilou osobou.)

Hořlavé látky (krabice, papír, dřevo, textil, a.p.) se nesmí na půdě ukládat blíže než 1m od pláště komínu.

Hořlavé kapaliny a plyny (pohonné hmoty, prázdné i plné nádoby na propan-butan a.p.) i látky a předměty zápalné nebo snadno vznětlivé je zakázáno ukládat ve společných a sklepních prostorách či půdách.

Pro ukládání nepoužitých plných i prázdných propan-butanových nádob je určena kovová skříň, která je umístěna na severní vnější straně domu. Nádoby při uložení do skříně si označte jmenovkou.

Pro možné požární ohrožení je zakázáno ukládání žhavého popela na chodbách nebo ve sklepě.

V domě jsou k dispozici 3 kusy ručních práškových hasících přístrojů.


Umístěny jsou :

1 x ve sklepě poblíž hlavního uzávěru vody,

1 x na odpočivadle mezi 1. a 2. poschodím,

1 x na půdě za dveřmi.


5. Držení domácích zvířat

Vlastník/uživatel bytu nese plnou odpovědnost za zvířata, která jsou v bytě jím užívaném držena. Právo chovat domácí zvíře nesmí být využito na úkor práva ostatních vlastníků/uživatelů na klidné bydlení.

Uživatel je povinen zejména zajistit:

aby byla dodržována čistota v domě a jeho okolí,

aby zvíře nepobíhalo volně a nekontrolovaně ve společných částech domu.


6. Čistota a pořádek v domě

Úklid společných prostor jakož i úklid přilehlého chodníku a okolí domu provádějí uživatelé bytů dle rozpisu.

Při mimořádných situacích, kdy uživatel bytu znečistí společné prostory (při malování, stěhování apod.) je povinen neprodleně po ukončení prací odstranit způsobené znečištění bez ohledu na rozpis služeb.


7. Denní řád – noční klid, uzamykání vchodových dveří

V rámci dobrých vztahů jsou uživatelé bytů a jejich případné návštěvy povinny chovat se tak, aby sousedé

nebyli obtěžováni – zejména hlukem.

1. Noční klid musí být dodržován v době mezi 22:00 – 6:00 hod. (§34 zák. č. 258/2000 Sb.)

V této době není dovoleno hrát v domě na hudební nástroje, používat hlučná zařízení a přístroje (vysavač,

robot, vrtačka a.p.), zpívat, hlučně se bavit či jinak způsobovat hluk, který by pronikal do ostatních bytů

(zvláště vzhledem k nedokonalé zvukové a kročejové izolaci konstrukcí při stáří domu 140 let). V této

době je tedy žádoucí používat i různá audio zařízení tak, aby jejich zvuk nepronikal do jiných bytů. V tuto

dobu nelze též používat automatické pračky, pokud jejich umístění a vyvážení je zdrojem vibrací a hluku.

2. Uživatelé bytů jsou povinni zamykat dům

- v době platnosti letního času mezi 22:00 – 05:00 hod.,

- v době platnosti středoevropského času mezi 20:00 – 06:00 hod.

Provádění stavebních úprav v bytě je nutno předem oznámit výboru Společenství popř. i sousedům a

velmi hlučné stavební činnosti provádět jen v pracovních dnech době mezi 7:00 – 19:00 hodinou. (Výjimka

je možná po dohodě se všemi uživateli bytů).

Tím nejsou dotčeny oznamovací povinnosti dle stavebního zákona a čl. IV. Stanov Společenství.


8.Závěrečná ustanovení

1. Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající z jiných obecně závazných předpisů.

2. Případné porušování Domovního řádu bude řešeno na shromáždění Společenství vlastníků, kde podle závažnosti či četnosti porušení budou příjmána opatření od finančního postihu po možnost zjednání nápravy právní cestou.

3. Domovní řád může být měněn nebo doplňován na základě vzniklých potřeb. Náměty k jeho doplnění nebo úpravám může podat každý člen Společenství. Schvalování případných změn se provádí na shromáždění Společenství.

4. Domovní řád byl schválen na shromáždění Společenství dne 18.05.2011 a tímto dnem nabyl účinnosti.